PIC16F628AT-E/SS
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC16F628AT-E/SS
Description: IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
RAM Size 224 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size 128 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 16
Core Processor PIC
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC16F628A
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V