PIC16F1936-I/SS
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC16F1936-I/SS
Description: IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size 256 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC16F1936
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V