PIC16F1713T-I/ML
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC16F1713T-I/ML
Description: IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC16F1713
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V