PIC16C710-20I/SO
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC16C710-20I/SO
Description: IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
RAM Size 36 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 13
Core Processor PIC
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Data Converters A/D 4x8b
Oscillator Type External
Base Part Number PIC16C710
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Program Memory Type OTP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V