PIC16C55-HSI/P
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC16C55-HSI/P
Description: IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
RAM Size 24 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 20
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.600", 15.24mm)
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Part Number PIC16C55
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type OTP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V