PIC16C54A-10/P
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC16C54A-10/P
Description: IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 10MHz
Series PIC® 16C
RAM Size 25 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Part Number PIC16C54A
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type OTP
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 18-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V