MX554EBC20M0000-TR
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Oscillators
Data Sheet: MX554EBC20M0000-TR
Description: XTAL OSC XO 20.0000MHZ LVCMOS
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output LVCMOS
Series MX55
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 20MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.375V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 95mA