MIC37101-1.65YM-TR
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: MIC37101-1.65YM-TR
Description: IC REG LINEAR 1.65V 1A 8SOIC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
PSRR -
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number MIC37101-1.65
Control Features Enable
Current - Output 1A
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.65V