| Manufacturers: | Microchip Technology |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Supervisors |
| Data Sheet: | MIC2772-L3T3YML-TR |
| Description: | IC SUPERVISOR 4.63V/3.08V 8-MLF |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | PMIC - Supervisors |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Reset | Active Low |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reset Timeout | 140ms Minimum |
| Package / Case | 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF® |
| Base Part Number | MIC2772 |
| Voltage - Threshold | 3.08V, 4.63V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-MLF® (2x2) |
| Number of Voltages Monitored | 2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.61 | $0.60 | $0.59 |