| Manufacturers: | Microchip Technology |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching |
| Data Sheet: | MIC2206-9IYML-TR |
| Description: | IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10MLF |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching |
| Series | - |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| w/Sequencer | No |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF® |
| Base Part Number | MIC2206 |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Number of Outputs | 2 |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 10-MLF® (3x3) |
| Voltage/Current - Output 1 | 0.9V, 1A |
| Voltage/Current - Output 2 | 1V, 120mA |
| Voltage/Current - Output 3 | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.67 | $1.64 | $1.60 |