| Manufacturers: | Microchip Technology |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Data Sheet: | MCP19116T-E/MJ |
| Description: | IC PWM CTLR SYNC LOW SIDE 24QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, Cuk, Flyback, SEPIC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Clock Sync | Yes |
| Output Type | Transistor Driver |
| Part Status | Active |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Base Part Number | MCP19116 |
| Control Features | EN |
| Duty Cycle (Max) | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | I²C |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 31.25kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V ~ 42V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.09 | $3.03 | $2.97 |