| Manufacturers: | Microchip Technology |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | MCP1825T-ADJE/ETVAO |
| Description: | IC REG LIN POS ADJ 500MA 5DDPAK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | 60dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Base Part Number | MCP1825 |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 500mA |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 5-DDPAK |
| Current - Quiescent (Iq) | 220µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |