LM2576-12WU-TR
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM2576-12WU-TR
Description: IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Digi-Reel®
Current - Output 3A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 52kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-263-5
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V