LM2575-12YN
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM2575-12YN
Description: IC REG BUCK 12V 1A 16DIP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Tube
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number LM2575-12
Current - Output 1A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 52kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-DIP
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V