LM2575-12WU
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LM2575-12WU
Description: IC REG BUCK 12V 1A TO263-5
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Bulk
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Base Part Number LM2575-12
Current - Output 1A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 52kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-263-5
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V