| Manufacturers: | Microchip Technology |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Thermal Management |
| Data Sheet: | EMC1704-2-AP-TR |
| Description: | IC TEMP MONITOR I2C/SMBUS 16QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | PMIC - Thermal Management |
| Series | - |
| Accuracy | ±2°C |
| Function | Temp Monitoring System (Sensor), Watchdog |
| Topology | ADC (Sigma Delta), Multiplexer, Register Bank |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Output Fan | Yes |
| Output Type | SMBus |
| Part Status | Active |
| Sensor Type | Internal and External |
| Output Alarm | Yes |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Base Part Number | EMC1704 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 24V |
| Sensing Temperature | -40°C ~ 85°C, -40°C ~ 125°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 16-QFN (4x4) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |