DSPIC33FJ32GP304-I/PT
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: DSPIC33FJ32GP304-I/PT
Description: IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 40 MIPs
Series dsPIC™ 33F
RAM Size 4K x 8
Core Size 16-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor dsPIC
Package / Case 44-TQFP
Data Converters A/D 13x10b/12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number DSPIC33FJ32GP304
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V