DSPIC33FJ12GP202-I/SS
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: DSPIC33FJ12GP202-I/SS
Description: IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28SSOP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 40 MIPs
Series dsPIC™ 33F
RAM Size 1K x 8
Core Size 16-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 21
Core Processor dsPIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number DSPIC33FJ12GP2
Program Memory Size 12KB (12K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V