DSPIC30F2011T-20E/SO
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: DSPIC30F2011T-20E/SO
Description: IC MCU 16BIT 12KB FLASH 18SOIC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 20 MIPS
Series dsPIC™ 30F
RAM Size 1K x 8
Core Size 16-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 12
Core Processor dsPIC
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number DSPIC30F2011
Program Memory Size 12KB (4K x 24)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V