| Manufacturers: | Microchip Technology |
|---|---|
| Product Category: | Programmable Oscillators |
| Data Sheet: | DSC8001AL5-PROGRAMMABLE |
| Description: | MEMS OSC PROG XO CMOS 1.8V-3.3V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | Programmable Oscillators |
| Type | XO (Standard) |
| Output | CMOS |
| Series | DSC8001 |
| Ratings | AEC-Q100 |
| Function | Standby |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Resonator | MEMS |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.3V |
| Programmable Type | Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes) |
| Frequency Stability | - |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Current - Supply (Max) | 12.2mA |
| Available Frequency Range | 1MHz ~ 150MHz |
| Spread Spectrum Bandwidth | - |
| Frequency Stability (Total) | ±10ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 15µA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.40 | $4.31 | $4.23 |