DSC6001CE2A-025.6000T
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Oscillators
Data Sheet: DSC6001CE2A-025.6000T
Description: MEMS OSC XO 25.6000MHZ CMOS SMD
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC60XX
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 25.6MHz
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)