DSC1123CI2-062.5000T
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Oscillators
Data Sheet: DSC1123CI2-062.5000T
Description: MEMS OSC XO 62.5000MHZ LVDS SMD
Type XO (Standard)
Output LVDS
Series DSC1123
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 62.5MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 32mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA