DSC1001DI5-054.0000T
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Oscillators
Data Sheet: DSC1001DI5-054.0000T
Description: MEMS OSC XO 54.0000MHZ CMOS SMD
Output CMOS
Series DSC1001
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 54MHz
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.8 ~ 3.3V
Frequency Stability ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 7.1mA