DSC1001DI1-016.6666T
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Oscillators
Data Sheet: DSC1001DI1-016.6666T
Description: MEMS OSC XO 16.6666MHZ CMOS SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC1001
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 16.6666MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.8 ~ 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 6.3mA