| Manufacturers: | Microchip Technology |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | ATSAMC20G15A-MUT |
| Description: | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 48MHz |
| Series | SAM C20 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| EEPROM Size | - |
| Part Status | Active |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT |
| Connectivity | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 38 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Data Converters | A/D 12x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Part Number | ATSAMC20 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-QFN (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.01 | $1.97 | $1.93 |