ATMEGA168-20MU
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: ATMEGA168-20MU
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 20MHz
Series AVR® ATmega
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size 512 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 23
Core Processor AVR
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number ATMEGA168
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 32-VQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V