AT89S51-24JU
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: AT89S51-24JU
Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44PLCC
Speed 24MHz
Series 89S
RAM Size 128 x 8
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals WDT
Connectivity UART/USART
Core Processor 8051
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Part Number AT89S51
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V