AT89LS8252-12AC
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: AT89LS8252-12AC
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Speed 12MHz
Series 89LS
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size 2K x 8
Part Status Obsolete
Peripherals POR, WDT
Connectivity SPI, UART/USART
Core Processor 8051
Package / Case 44-TQFP
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Part Number AT89LS8252
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 6V