AT89C2051-24PC
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: AT89C2051-24PC
Description: IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Speed 24MHz
Series 89C
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size -
Part Status Obsolete
Peripherals LED
Connectivity UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 15
Core Processor 8051
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Part Number AT89C2051
Program Memory Size 2KB (2K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V