24LC025/ST
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Memory
Data Sheet: 24LC025/ST
Description: IC EEPROM 2K I2C 400KHZ 8TSSOP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Product Category Memory
Series -
Packaging Tube
Technology EEPROM
Access Time 900ns
Memory Size 2Kb (256 x 8)
Memory Type Non-Volatile
Part Status Active
Memory Format EEPROM
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Clock Frequency 400kHz
Base Part Number 24LC025
Memory Interface I²C
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)