| Manufacturers: | Microchip Technology / Atmel |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | AT24C512C-XHD-T |
| Description: | EEPROM SERIAL EEPROM 512K (64K X 8) 2WIRE 2.5V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Series | AT24C512C |
| Packaging | Reel |
| Memory Size | 512 kbit |
| Subcategory | Memory & Data Storage |
| Unit Weight | 0.005573 oz |
| Manufacturer | Microchip |
| Organization | 64 k x 8 |
| Product Type | EEPROM |
| Data Retention | 40 Year |
| Interface Type | Serial, 2-Wire, I2C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | TSSOP-8 |
| Product Category | EEPROM |
| Supply Current - Max | 3 mA |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 2.5 V |
| Factory Pack Quantity | 5000 |
| Maximum Clock Frequency | 1 MHz |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V to 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.83 | $0.81 | $0.80 |