| Manufacturers: | Micro Commercial Co |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Data Sheet: | SD103ATW-TP |
| Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT363 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Co |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Base Part Number | SD103ATW |
| Diode Configuration | 3 Independent |
| Supplier Device Package | SOT-363 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 10ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 30V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 100mA |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 175mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.13 | $0.13 | $0.12 |