| Manufacturers: | Micro Commercial Co |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Data Sheet: | DL4736A-TP |
| Description: | DIODE ZENER 6.8V 1W MELF |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Co |
| Product Category | Diodes - Zener - Single |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±5% |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | 1W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-213AB, MELF |
| Base Part Number | DL4736 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.5 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Supplier Device Package | MELF |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 4V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |