| Manufacturers: | Micro Commercial Co |
|---|---|
| Product Category: | Thyristors - DIACs, SIDACs |
| Data Sheet: | DB4-AP |
| Description: | DIAC BIDIRECTIONAL DO-35G |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Co |
| Product Category | Thyristors - DIACs, SIDACs |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Part Status | Obsolete |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Current - Breakover | 100µA |
| Voltage - Breakover | 35 ~ 45V |
| Current - Peak Output | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Supplier Device Package | DO-35G |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |