BZT52C6V2T-TP
Manufacturers: Micro Commercial Co
Product Category: Diodes - Zener - Single
Data Sheet: BZT52C6V2T-TP
Description: DIODE ZENER 6.2V 100MW SOD523
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±5%
Part Status Active
Power - Max 100mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-79, SOD-523
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-523
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr 3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA