| Manufacturers: | Memsic Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Flow Sensors |
| Data Sheet: | MFC2030 |
| Description: | MOD MEMS GAS FLOW 30 SLM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Memsic Inc. |
| Product Category | Flow Sensors |
| Series | MFC2000 |
| Port Size | Female, 1/4" (6.35mm) BSPT |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Sensing Range | ±30 SLM |
| Material - Body | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Voltage - Input | 2.7V ~ 5.5V |
| Flow Sensor Type | Gas |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C (TA) |
| Switch Function/Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |