| Manufacturers: | Mechatronics Fan Group |
|---|---|
| Product Category: | AC Fans |
| Data Sheet: | UF9446CBP12H-L |
| Description: | FAN BLWR CF 120VAC 570X150X130MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Mechatronics Fan Group |
| Product Category | AC Fans |
| RPM | 1550 RPM |
| Noise | 53.0 dB(A) |
| Width | 125.0mm |
| Series | UF9446 |
| Weight | 7.9 lbs (3.6 kg) |
| Air Flow | 354.0 CFM (9.91m³/min) |
| Fan Type | Blower, Cross Flow |
| Features | Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP) |
| Approvals | CE, TUV |
| Part Status | Active |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 50.0W |
| Voltage Range | - |
| Static Pressure | 0.200 in H2O (49.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 120VAC |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Steel |
| Size / Dimension | Rectangular - 570mm L x 130mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.420A |
| Operating Temperature | -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $94.95 | $93.05 | $91.19 |