| Manufacturers: | Mechatronics Fan Group |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | MR1238M48B1+6-FSR |
| Description: | FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Mechatronics Fan Group |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 4000 RPM |
| Noise | 61.7 dB(A) |
| Width | 38.00mm |
| Series | MR1238 |
| Weight | 0.838 lb (380.11 g) |
| Air Flow | 210.0 CFM (5.88m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | CE, cUL, TUV, UL |
| Part Status | Active |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Voltage Range | - |
| Static Pressure | 0.850 in H2O (211.7 Pa) |
| Voltage - Rated | 48VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 120mm L x 120mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.460A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $21.60 | $21.17 | $20.74 |