| Manufacturers: | Mechatronics Fan Group |
|---|---|
| Product Category: | AC Fans |
| Data Sheet: | LPT200BPB23-H1D4A |
| Description: | EC FAN AXIAL 250X76MM 230VAC 2 S |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Mechatronics Fan Group |
| Product Category | AC Fans |
| RPM | 2200 RPM |
| Noise | 44/55 dB |
| Width | 76.10mm |
| Series | LPT200BMB |
| Weight | 2.3 lbs (1 kg) |
| Air Flow | 300.0 ~ 472.0 CFM (8.40 ~ 13.22m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Dual Speed, Electronic Commutation (EC), Thermal Overload Protector (TOP) |
| Approvals | - |
| Part Status | Active |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 8.00W, 26.00W |
| Voltage Range | - |
| Static Pressure | 0.280/0.640 in H2O (69.7/160.0 Pa) |
| Voltage - Rated | 230VAC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Metal |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Round - 250mm Dia |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.070/0.230A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $80.87 | $79.25 | $77.67 |