| Manufacturers: | Maxwell Technologies, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Data Sheet: | BCAP0100 P270 T07 |
| Description: | CAP 100F 2.7V THROUGH HOLE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Maxwell Technologies, Inc. |
| Product Category | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Series | HC |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | - |
| Capacitance | 100F |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Voltage - Rated | 2.7V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15mOhm |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |