| Manufacturers: | Maxwell Technologies, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Data Sheet: | BCAP0003 P270 S01 |
| Description: | CAP 3F -10% +20% 2.7V T/H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Maxwell Technologies, Inc. |
| Product Category | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Series | ESHSR |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | -10%, +20% |
| Capacitance | 3F |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Voltage - Rated | 2.7V |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.807" (20.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70mOhm |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.55 | $2.50 | $2.45 |