| Manufacturers: | Matrix Orbital |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric |
| Data Sheet: | LCD0821-VPT |
| Description: | LCD ALPHA/NUM DISPL 8X2 Y/G BK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Matrix Orbital |
| Product Category | Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric |
| Series | LCD0821 |
| Dot Size | 0.06mm W x 0.17mm H |
| Backlight | LED - Yellow/Green |
| Interface | I²C, RS-232, TTL |
| Text Color | - |
| Part Status | Obsolete |
| Display Mode | Reflective |
| Display Type | TN - Twisted Nematic |
| Viewing Area | 38.00mm L x 16.00mm W |
| Character Size | 5.56mm H x 2.96mm W |
| Display Format | 8 x 2 |
| Background Color | - |
| Character Format | - |
| Voltage - Supply | 9V ~ 35V |
| Outline L x W x H | 58.00mm x 32.00mm x 25.00mm |
| Number of Characters | 16 |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |