| Manufacturers: | Matrix Orbital |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LCD, OLED, Graphic |
| Data Sheet: | EVE2-43A-BLM-TPN |
| Description: | DISPLAY LCD TFT 4.3" EVE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Matrix Orbital |
| Product Category | Display Modules - LCD, OLED, Graphic |
| Series | EVE2 |
| Dot Size | - |
| Backlight | - |
| Dot Pitch | - |
| Interface | SPI |
| Dot Pixels | 480 x 272 |
| Part Status | Active |
| Touchscreen | - |
| Display Mode | Transmissive |
| Display Type | TFT - Color |
| Viewing Area | 98.70mm W x 57.50mm H |
| Graphics Color | Red, Green, Blue (RGB) |
| Background Color | Black |
| Diagonal Screen Size | 4.3" (109.22mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $46.65 | $45.72 | $44.80 |