| Manufacturers: | Macronix |
|---|---|
| Product Category: | Memory |
| Data Sheet: | MX30LF1208AA-TI |
| Description: | IC FLASH 512M PARALLEL 48TSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Macronix |
| Product Category | Memory |
| Series | MX30LF |
| Packaging | Tray |
| Technology | FLASH - NAND |
| Access Time | 30ns |
| Memory Size | 512Mb (64M x 8) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Part Status | Not For New Designs |
| Memory Format | FLASH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-TSOP |
| Write Cycle Time - Word, Page | 30ns |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.29 | $3.22 | $3.16 |