| Manufacturers: | MICROSS/On Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Logic - Latches |
| Data Sheet: | 74HC373 |
| Description: | IC OCTAL D TRANSP LATCH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | MICROSS/On Semiconductor |
| Product Category | Logic - Latches |
| Series | 74HC |
| Circuit | 8:8 |
| Packaging | Tray |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Output Type | Tri-State |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Die |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Independent Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | Die |
| Delay Time - Propagation | 26ns |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.00 | $3.92 | $3.84 |