| Manufacturers: | MG Chemicals |
|---|---|
| Product Category: | 3D Printing Filaments |
| Data Sheet: | ABS17SGN1 |
| Description: | FILAMENT GREEN ABS 0.07" 1KG |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | MG Chemicals |
| Product Category | 3D Printing Filaments |
| Color | Green (Glow in the Dark) |
| Series | - |
| Weight | 2.205 lb (1.00 kg) |
| Density | - |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Flex Strength | - |
| Tensile Strength | - |
| Filament Diameter | 0.070" (1.75mm) |
| Filament Material | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Operating Temperature | 230°C ~ 250°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $29.16 | $28.58 | $28.01 |