| Manufacturers: | MG Chemicals |
|---|---|
| Product Category: | Thermal - Adhesives, Epoxies, Greases, Pastes |
| Data Sheet: | 8616-3ML |
| Description: | SUPER THERMAL GREASE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | MG Chemicals |
| Product Category | Thermal - Adhesives, Epoxies, Greases, Pastes |
| Type | Non-Silicone Grease |
| Color | White |
| Series | - |
| Features | Odorless |
| Shelf Life | 60 Months |
| Part Status | Active |
| Shipping Info | - |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Size / Dimension | 3 ml Syringe |
| Thermal Conductivity | 1.78W/m-K |
| Usable Temperature Range | -90°F ~ 329°F (-68°C ~ 165°C) |
| Material Flammability Rating | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | 14°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.71 | $8.54 | $8.37 |