| Manufacturers: | MEAN WELL USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | RSP-3000-48 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 48V 3000W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | MEAN WELL USA Inc. |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | RSP-3000 (3000W) |
| Features | Adjustable Output, PFC, Remote On/Off |
| Approvals | CB, CE, cURus, TUV |
| Efficiency | 91.5% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 3000W |
| Voltage - Input | 180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 10.94" L x 7.00" W x 2.50" H (278.0mm x 177.8mm x 63.5mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 62.5A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $475.76 | $466.24 | $456.92 |