| Manufacturers: | MEAN WELL USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | LED Drivers |
| Data Sheet: | HBGC-300-H-A |
| Description: | 300W CONSTANT POWER MODE LED DRI |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | MEAN WELL USA Inc. |
| Product Category | LED Drivers |
| Type | Constant Current |
| Series | HBGC-300 (300W) |
| Dimming | Analog, PWM |
| Ratings | IP67 |
| Features | OTP, OVP, SCP |
| Topology | AC DC Converter |
| Approvals | CB, CCC, CE, cURus |
| Efficiency | 92.5% |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 302W |
| Size / Dimension | 7.54" Dia x 2.72" H (191.5mm x 69.0mm) |
| Voltage - Output | 29 ~ 58V |
| Number of Outputs | 1 |
| Termination Style | Wire Leads |
| Voltage - Isolation | 3.75kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC |
| Current - Output (Max) | 5.6A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $86.66 | $84.93 | $83.23 |