| Manufacturers: | M/A-Com Technology Solutions |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Data Sheet: | MRF175LU |
| Description: | FET RF 65V 400MHZ 333-04 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | M/A-Com Technology Solutions |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Gain | 10dB |
| Series | - |
| Frequency | 400MHz |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Noise Figure | - |
| Current - Test | 100mA |
| Package / Case | 333-04 |
| Power - Output | 100W |
| Voltage - Test | 28V |
| Transistor Type | N-Channel |
| Voltage - Rated | 65V |
| Current Rating (Amps) | 13A |
| Supplier Device Package | 333-04, Style 2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $75.90 | $74.38 | $72.89 |